Borban az igazság! – 3. állomás Csopak

Borban az igazság! – Túrasorozat 3. állomás Csopak

Tarts velünk! Lehetőséged lesz a túrázáson és kikapcsolódáson kívül sok optimista és életvidám emberrel megismerkedni!
Könnyed Balaton-felvidéki gyalogtúránk után, minőségi borokat kóstolunk egy varázslatos hangulatú pincében.
A természetben együtt töltött túranapot a szívélyes vendéglátás koronázza meg a Paloznak szívében található Homola Pincészetben.
A részvétel szabadon választott – Kedv, Vágy és Hangulat kérdése!
Várunk Benneteket sok szeretettel!

Találkozó:
Május 13-án, szombat reggel 9:30-kor találkozunk a paloznaki Kálvária parkolójában.

Cím: 8229 Paloznak, Tódi utca 2.

Budapestről 1,5 óra utazási idővel érdemes számolni.

Megközelítés: Budapest – M7 – Balatonvilágos – 710-es út – Balatonalmádi – Paloznak

Túraútvonal:
Paloznak Kálvária – Endrődi Sándor kilátó – Nosztori Pihenő – Kálvária hegy – Király kút – Szt. Kereszt hegy – Lovas – Pongrácz kastély – Paloznak Kálvária szombaton 20 km
Vászoly – Vöröstó Kálvária – Vászoly Szent Jakab forrás vasárnap 10 km
A vászolyi Szent Jakab kút forrásvizének szent ereje szemölcsöket tüntet el, Szentjeink áldásával, női betegségek gyógyulnak ezen áldott helyen.
Alternatív: a túra után vasárnap délutáni estebéd a Laci Pince Csárdában csodálatos tihanyi kilátással vagy a Tapolcai tavasbarlang meglátogatása

Borkóstoló:
Homola Pincészet http://homolapinceszet.hu/
A Homola Pincészet nagy hangsúlyt fektet a kísérletezésre és a tradicionális borkészítésre, ezt mutatják a Homola-sorozat hordós erjesztésű és érlelésű tételei, mint a Csopaki Kódex Rizling, a Sáfránykert Olaszrizling, a Hajnóczy Olaszrizling, a Parti Szél cuvée, a Syrah, a Kékfrankos, vagy a fiatal ültetvényről származó Homola Furmint. Az emellé kialakított 100% borcsalád (100% Balaton, 100% Rizling, 100% Szürke, 100% Habzó Rozé) a frissebb, könnyű, reduktív vonalat képviseli, igazi balatoni életérzést közvetítve.
A Balatonfüred-Csopaki borvidék a Balaton északi partján, Zánkától Balatonalmádiig húzódik. Fontosabb községei között említhetjük a névadó Balatonfüred és Csopak mellett Paloznakot, Lovast, Felsőőrsöt, Szentantalfát és Balatonszőlőst.

homola-birtok

A terület földtani felépítése igen komplex képet mutat. A közberétegződött idős vulkáni kőzeteken jó minőségű bor terem Lovas és Alsóörs határában is. A palára a felső perm korú, jellegzetesen vörös, szárazföldi eredetű Balaton-felvidéki homokkő települ, amely kovasavban és vasoxidban gazdag, vörös talajokat produkál (Lovas, Csopak, Balatonfüred). Efölött az alsó és középső triász változatos karbonát kőzeteit találjuk, amelyeknek mészben gazdag málladéka a vályogos talajt fehérre színezi. A csopaki és balatonmelléki borok jellegzetes, markáns savtartalma ennek a meszes talajnak a hatását tükrözi. Tájképileg vonzó látvány a vörös és fehér talaj színkombinációja. A terület jellegzetes fehérbor-szőlői az olaszrizling, a rajnai rizling, a rizlingszilváni, a tramini, az ottonel muskotály és az utóbbi évtizedekben a sauvignon blanc és a chardonnay. Vörösbort csak kivételesen termelnek (pl. a Tihanyi-félszigeten kékfrankos, cabernet franc, zweigelt, merlot, pinot noir, stb.)

Szállás:
Panzióban 40 fő, sátorban 10 fő
Park Villa Panzió és Konferenciaközpont https://www.bfnp.hu/hu/csopak-park-villa
Túra részvételi díja (vasárnap estig): egyénileg fizetendő, borkóstoló 3.500 Ft, a szombat esti vacsora 2.000 Ft és szállás díj 4.500 Ft Összesen: 10.000 Ft

Az bortúra sorozat linkje: https://zarandokkaland.hu/magyar-borturak/

A bor- és önismereti túra sorozat tervezett helyszínei és időpontjai:
2017/03/18-19. Badacsonyi borvidék – Szászi Pince
2017/04/08-09. Mátrai borvidék – Kovács Pincészet
2017/05/13-14. Balatonfüred – Csopaki borvidék – Homola Pincészet
2017/06/10-11. Villányi borvidék – Blum Pincészet
2017/07/29-30. Egri borvidék – Orsolya Pince
2017/09/09-10. Neszmélyi borvidék – Gottwald Borászat
2017/10/07-08. Zalai borvidék – Cezar Pincészet
2017/11/04-05. Tokaji borvidék – Tokaj Nobilis Szőlőbirtok

További információ: zarandokkaland@gmail.com
Telefon: +36302061206
Utazás:
Egyénileg vagy telekocsi rendszerben. Segítünk az autókat összeszervezni.

Étkezés:
Aki vegetáriánus, kérem tájékoztasson privát üzenetben és jelzem az igényeket a vendéglátó felé a szombat esti vacsorát illetően.
Mindenkinél legyen 2 napra elegendő hideg élelem, vásárlásra szombat reggel már nincs lehetőség illetve elegendő folyadék a szombati túrára. Javasolt mennyiség: 1,5 liter

Ruházat, felszerelés:
Kényelmes túraöltözet, több rétegben, esőkabát vagy esőponcsó, túra bakancs vagy beszálló cipő, kemény talpú rövid szárú túra cipő, túra zokni (+ tartalék mindkét napra), kamásli, 10-20 literes hátizsák, túrabot (saját igény szerint), nedves törlőkendők kicsi kiszerelésben, sapka, napszemüveg, naptej.

Balatonfüred- Csopaki borvidék

Magyarország egyik kiemelkedő minőségi borvidéke, ahol a szőlő- és bortermelés mintegy kétezer éves múltra tekint vissza, és ahol a szőlőművelés első írásos emlékei egyben a magyar szőlőművelés kezdeteiről is tanúskodnak. E történelmi borvidék a Balaton észak-keleti részén, a tóval párhuzamosan húzódó hegyvonulat lankáin, a hegyek által körülvett völgyek, medencék oldalain terül el. A balatonfüredi térség jelentősége akkor kezdett nőni, amikor 1211-ben a Tihanyi Apátság tulajdona lett. A papoknak, szerzeteseknek köszönhetően a szőlőművelés és a borászat színvonala évtizedekkel megelőzte más tájak fejlődését. A török idők visszavetették, a XVIII. században azonban ismét fellendülés következett. A XIX. század közepére pedig Balatonfüred már a Balaton legfontosabb városa lett, ahol az ország előkelőségei bálok, ünnepek alkalmával találkoztak, s mulattak a kiváló fehér borok társaságában. Ma is Balatonfüred a borvidék központja, és 1987 óta a „Szőlő és Bor Nemzetközi Városa” cím birtokosa.
A borvidék összterülete: kb. 6445 ha. Hegyközségi tagok 500 m2 feletti szőlőterülete: kb. 2143 ha. A borvidékbe tartozó települések száma: 24, a nyilvántartott pincészetek száma: 62.

csopak-latkep

Balatonfüred-Csopaki körzet: Alsóörs, Aszófő, Balatonakali, Balatonalmádi, Balatonfüred, Balatonszőlős, Balatonudvari, Csopak, Dörgicse, Felsőörs, Lovas, Mencshely, Örvényes, Paloznak, Pécsely, Tihany, Vászoly
Zánkai körzet: Balatoncsicsó, Monoszló, Óbudavár, Szentantalfa, Szentjakabfa, Tagyon, Zánka településeknek a szőlőkataszter szerint I. és II. osztályú határrészei.

A terület éghajlata szélsőségektől mentes, kiegyenlített. A viszonylag enyhe telet korai kitavaszodás követi, majd a nem túl forró, de hosszú nyár, s a többnyire hosszú, derűs, száraz ősz. Az évi középhőmérséklet 10 C° körüli; a napsütéses órák száma meghaladja a kétezret. A Balaton víztükre megsokszorozva veri vissza a napsugarakat, ez kedvezően befolyásolja az éghajlatot, mediterrán mikroklímát teremt a tó környékén.
A borvidék talaja rendkívül változatos. Előfordulnak a fillitpalán, permi vörös homokkövön, triász-mészkövön, dolomiton, bazalton, bazalttufán létrejött talajok, de megtalálhatók a pannonagyagon és homokon, márgán és löszön kialakult rendzina és erdőtalajok is. Főként Balatonfüreden és környékén jellemző a feltűnő vörös szín, mely a permi vörös homokkő magas vasoxid tartalmáról árulkodik.
A Balatonfüred-Csopaki Borvidék változatos talaján sokféle szőlőt termesztenek. Némelyeket nagyobb mennyiségben, másokat csupán az érdekesség kedvéért, illetve kísérleti jelleggel. A Balatonra néző, déli- délkeleti fekvésű szőlőtáblákban a tó kedvező fény- és hőgazdálkodásának köszönhetően kiváló minőségű gyümölcsök érnek. Elsősorban fehér borszőlő fajtákat telepítettek, de némely pincészetek, főként a Tihany környéki ültetvényeiken, igazán ízletes vörösbort adó fajtákat is termelnek.
A borvidéken alapvetően két borstílust szokás megkülönböztetni. A Balatonfüreden és környékén készített borok testesebbek, tüzesebbek, magasabb extrakt tartalommal és alkohollal, míg a csopaki borok tartózkodóbbak, kecsesebbek, finom illattal, zamatokkal

Vászolyi Szent Jakab forrás

Vászoly, az ezeréves múltra visszatekintő kis község a Balaton-felvidéken, a Balatontól 5 kilométerre fekszik, források völgyében, szőlőhegyekkel, erdőkkel körülvéve. A Balaton-felvidéki Nemzeti park részeként kiemelten védett területei vannak, különösen értékes növény- és állatvilága.
A vászolyi Szent Jakab kút forrásvizének szent ereje szemölcsöket tüntet el, Szentjeink áldásával, női betegségek gyógyulnak ezen áldott helyen.
A falu védőszentje Szent Jakab, akit a helybéliek ősidők óta tisztelnek.

 

Vöröstói kálvária

A vöröstói kálvária dombja a település keleti határában emelkedik. A kápolnához vezető út két szélét szegélyező 7-7 szimmetrikusan felállított stációból és egy kora eklektikus stílusú Kálvária-kápolnából áll, melynek két kőkeresztje Jézust, illetőleg Jézust és Szűz Máriát ábrázolja. A nyolcszögletes alaprajzú – a község templomával egyidős kálvária páratlan értékeket közvetítő Balaton-felvidéki nevezetesség. A Kálvária-domb tetejéről a nagyvázsonyi Vázsonykő várára, a Kab-hegyre és a déli Bakony vonulataira nyílik szép kilátás.

 

 

Szólj hozzá

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.