Borban az igazság! – Túrasorozat 6. állomás Kunsági borvidék (Szentpéteri Borpince)

Borban az igazság! – Túrasorozat 6. állomás Kunsági borvidék (Szentpéteri Borpince)

Tartsatok velünk! Lehetőségetek lesz a túrázáson és kikapcsolódáson kívül sok optimista és életvidám emberrel megismerkedni!
A természetben együtt töltött túranapot a szívélyes vendéglátás koronázza meg a Kiskőrös szívében található Szentpéteri Borpincében.
Könnyed kunsági gyalogtúránk után, minőségi borokat kóstolunk a Szentpéteri Birtok varázslatos hangulatú pincéjében, majd vacsora a borászat kóstolóteraszán.
A részvétel szabadon választott – Kedv, Vágy és Hangulat kérdése!
Várunk Benneteket sok szeretettel!
JELENTKEZÉS ÉS ÉRDEKLŐDÉS: zarandokkaland@gmail.com

Találkozó:
Május 09-én, szombat reggel 09:00-kor találkozunk az izsáki Gedeon Birtok parkolójában
Cím: 6070 Izsák, Gedeon dűlő 204.

Budapestről 1 óra 15 perc utazási idővel érdemes számolni.

Megközelítés: Budapest – M5 – Kecskemét – Izsák

Túraútvonal:
Kolon- tavi körtúra
Aqua Colun tanösvény és Bikatorok tanösvény
A túraútvonal változás jogát fenntartjuk!

Borkóstoló:
Szentpéteri Borpince
http://www.szentpeteriborpince.hu/
Borkóstoló: Titokbor 2019, Néró rosé válogatás 2019, Tramini 2019, Pozsonyi fehér 2018, Olaszrizling Válogatás 2018, Néró Siller 2018, Néró Vörös 2017
A Szentpéteri Családi Pincészet három generáció tapasztalatát öleli fel. 65 hektár szőlőterületük Kiskőrös és környezetében terül el, homokon és löszös alapkőzetű meszes talajokon.
Ennek köszönhetően készítik fiatalos lendülettel bíró, könnyed, üde és kimondottan gyümölcsös, magas minőségű boraikat. Színes fajtapaletta tükrözi arculatunkat.
Hagyományos és modern technológiák segítségével alakítják fehér-, rosé-, vörös és késői szüretelésű boraik jellegét, melyeket a térségre jellemző hungarikum- valamint világfajták határoznak meg.
Céljuk a fajtajelleges, prémium kategóriás borok készítése rendkívül jó ár-érték aránnyal párosítva valamint izgalmas, különleges borok készítése fogyasztóik számára. Emellett gazdagítani kívánják a Kunsági Borvidék hírnevét és maradandó élményt nyújtani vendégeik számára.

Szállás:
Wellness szállodában 40 fő
A szálló vendégek ingyenesen használhatják a szállodához tartozó fedett gyógyfürdő medencéit és pihenőszobákat, melyben szauna és sókamra áll rendelkezésre.
Lehetőség van már pénteken délután/este is csatlakozni a csoporthoz a szálláson, a péntek esti borkóstoló és szállás díja külön fizetendő.

Túra részvételi díj (szombat reggeltől vasárnap délig): 15.000 Ft
(túravezetés, szombati vacsora, borkóstoló 7 tételes, szombat esti szállás)

Az bortúra sorozat linkje: http://zarandokkaland.hu/magyar-borturak/

A bortúra sorozat 2020 évi helyszínei és időpontjai:
FEB. 29. – MÁRC. 01.  FURMINT FEBRUÁR – KÁLI KÖVEK / PÁLFFY PINCE – KÖVESKÁL  – BALATON – FELVIDÉKI BORVIDÉK*
MÁRCIUS 14- 15.  LAJVÉR BORBIRTOK – SZÁLKA –  SZEKSZÁRDI BORVIDÉK
MÁRCIUS 28-29. TAGYON BIRTOK / TAGYON / BALATONFÜRED – CSOPAKI BORVIDÉK
ÁPRILIS 04-05.  MCSNY – ST. ANDREA / GRÓF BUTTLER / ATTILA PINCE / ORSOLYA PINCE –  EGER – EGRI BORVIDÉK*
ÁPRILIS 25-26. MCSNY – VILLA TOLNAY / VON BEŐTHY PINCE / VÁLIBOR / 2 HA – GYULAKESZI – BADACSONYI BORVIDÉK*
MÁJUS 09-10. SZENTPÉTERI BORPINCE / KISKŐRÖS /  KUNSÁGI BORVIDÉK
MÁJUS 23-24. MCSNY – GALLAY PINCE / SÁNDOR ZSOLT / KT / HR BÜKKI BOROK – MISKOLC – BÜKKI BORVIDÉK*
JÚNIUS 06-07. BORMOZI – SKRABSKI BORÁSZAT – BALATONUDVARI-FÖVENYES – BALATONFÜRED – CSOPAKI BORVIDÉK*
JÚNIUS 20-21. CURRUS / GOTTWALD / KŐSZIKLÁS – TATA – NESZMÉLYI BORVIDÉK*
SZEPTEMBER 05-06. KÉKAJTÓ BORÁSZAT ÉS SZŐLŐBIRTOK – KŐRÖSHEGY – BALATONBOGLÁRI BORVIDÉK

SZEPTEMBER 26-27.  PANNONHALMI APÁTSÁGI PINCÉSZET – PANNONHALMA – PANNONHALMI BORVIDÉK
OKTÓBER 10-11. NYÁRI PINCE – HEGYMAGAS – BADACSONYI BORVIDÉK
NOVEMBER 07-08.  BAJI NYITOTT PINCÉK – TURAY / STRÓBL / WÉBER – BAJ – NESZMÉLYI BORVIDÉK
NOVEMBER 28-29.  MCSNY – LENKEY / GIZELLA / DISZNÓKŐ / PRÉSELŐ – TOKAJ – TOKAJI BORVIDÉK*
*kiemelt események

 

További információ: zarandokkaland@gmail.com
Telefon: +36302061206
Utazás:
Egyénileg vagy telekocsi rendszerben. Segítünk az autókat összeszervezni.

Étkezés:
Aki vegetáriánus, tájékoztasson minket email üzenetben és jelezzük az igényeket a vendéglátó felé a szombat esti vacsorát illetően.
Mindenkinél legyen 2 napra elegendő hideg élelem, vásárlásra szombat reggel már nincs lehetőség illetve elegendő folyadék a szombati túrára. Javasolt mennyiség: 1,5 liter

Ruházat, felszerelés:
Kényelmes túraöltözet, több rétegben, esőkabát vagy esőponcsó, túra bakancs vagy beszálló cipő, kemény talpú rövid szárú túra cipő, túra zokni (+ tartalék mindkét napra), kamásli, 10-20 literes hátizsák, túrabot (saját igény szerint), nedves törlőkendők kicsi kiszerelésben, sapka, napszemüveg, naptej.

Lemondás:
A visszaigazolt részvétel lemondását csak az adott túra időpontját megelőző vasárnap éjfélig tudjuk elfogadni!
Ellenkező esetben a már megrendelt, lefoglalt szolgáltatások ellenértékét sajnos a jelentkezőre tovább kell hárítanunk. Megértéseteket nagyon köszönjük!

Esemény FB linkje:
Ha esetleg a Facebook eseménynél bejelölnétek, hogy “Ott leszek”, akkor első kézből értesülhettek az aktuális információkról. Nagyon hálásak vagyunk minden követőnknek, sok érdekes tartalommal próbáljuk megköszönni a bizalmatokat!

Kunsági borvidék:
A Kunsági borvidék a homokos talajú Alföldön található és az ország legnagyobb kiterjedésű borvidéke. Korábban a szőlők egy részét a futóhomok megkötése céljából telepítették.
A Duna-Tisza közén elhelyezkedő Kiskunság talaja alapvetően homokos, sőt korábban jelentős részét az úgynevezett futóhomok uralta. A Kunsági borvidék Tiszaföldvár kivételével a Duna-Tisza közén, a kiskunsági területen helyezkedik el. Talajszerkezetét főleg homok és lösz alkotja, de a Gödöllői-dombság déli nyúlványainak kötött talaja is megtalálható. A terület nagysága 27 903 hektár, melynek klimatikus viszonyait jellemzi, hogy csapadékban szegény. A nyár jellemzően napos, forró, a tél pedig hideg és száraz. A borvidék nyolc körzetre tagozódik és összesen 96 település található a területén. Az egyes körzetek nagysága egyébként megegyezik az ország további borvidékeinek átlagos szőlőterületével. A borvidéket 68 hegyközség 32 800 szőlő-és bortermelő hegyközségi tag alkotja és a területen körülbelül 200 000 tonna körüli szőlőt szüretelnek és ebből készítik a bort.
A borvidéken 64 szőlőfajtát termesztenek melyből, legnagyobb területen termesztett fajtái az arany sárfehér, a zala gyöngye, az ezerjó, a kékfrankos, a cserszegi fűszeres, a rizlingszilváni, a kövidinka, a kadarka, a rajnai rizling és az olaszrizling, a zweigelt, valamint az utóbbi években rezisztens szőlőfajtaként a bianca, mely fajták a teljes szőlőterület csaknem kétharmadát elfoglalják. A készített fehér borok jó része a harmonikus összetételű, könnyed borok közé tartozik. A borvidék egyetlen őshonos kékszőlője a kadarka, mely a borvidéken leginkább a rubinvörös, fűszeres illatú, zamatos arcát mutatja. Az utóbbi években azonban megjelentek a piacon komoly, tartalmas fehér- és vörösborok is, bizonyítandó a borvidékben rejlő potenciált. Egyre több borászat kínálatában szerepel a napjainkban oly divatos borfajta, a rose is, mely borokkal a nemzetközi borversenyeken is komoly eredményeket érnek el.
A Mohácsi csata előtti időkből nem kerültek elő bizonyítékok arra nézve, hogy Kiskunság és a Nagykunság területén általános lett volna szőlőtermesztés. A borvidék területén folyó korai szőlőtermelés első írásos dokumentuma egyébként a Garamszentbenedeki apátság 1075-ből származó alapítólevele, mely megemlíti azt, hogy I. Géza király a Felső-Alpár (ma Lakitelek-Szikra) és kürti (ma Tiszakürt) szőlődombokat az apátságnak adományozta. Mindezek ellenére a mezőgazdasági hasznosítást korlátozó jelenség megállítása, vagyis a föld megkötése volt a kiinduló ok, amiért elsőnek szőlőtelepítéssel kezdtek kísérletezni ezen a vidéken. A 19. század vége felé Európán végigsöpört a filoxéra, mely a homokos talajt közvetlenül nem érintette, de az országos szőlő- és gyümölcstermesztési rekonstrukció, kifejtette hatását az itt lévő növénykultúrára is.
A filoxéra pusztítása után megnőtt az immunis homokterületek értéke, ahol ez a veszélyes kártevő nem tud megélni. Ekkor települt Kecskemétre Mathiász János a méltán világhírű szőlőnemesítő. Az ő szőlőnemesítéseinek köszönhetően alakultak ki a Cegléd szépe, az Erzsébet királyné emléke, az Ezeréves Magyarország emléke, a Kecskemét virága, a Mathiász Jánosné muskotály, a Szőlőskertek királynője és a Szauter Gusztávné muskotály nevet viselő szőlőfajták. A 19. század végére a borvidék szőlőterülete megtöbbszöröződött. Az 1960-as években végrehajtott második rekonstrukció során tovább nőtt a szőlőterület, de ekkor még a hagyományos, zömmel egyszerű tömegbort adó fajták telepítése miatt. Az 1970-es évektől kezdődően azonban már a rangos minőségi fajták kerültek túlsúlyba a nagyüzemi ültetvényekben és a kisgazdaságokban is. A borvidéken több jelentős borászat működik és rendszeresen szerepelnek különböző borversenyeken, ahol kiemelkedő eredményeket érnek el. Ezeknek köszönhetően a borvidék városai Cegléd, Izsák, Kecskemét, Kecel, Kiskunhalas, Kiskőrös, Soltvadkert méltán nevezhetőek a bor városainak.
A borvidék erejét mutatja és a minőségi fejlődését alátámasztja, hogy 2007-ben, Frittmann János soltvadkerti borász személyében a Kunsági Borvidék adta az év Bortermelőjét.

Izsáki Kolon-tó – Aqua Colun tanösvény
Az Aqua Colun tanösvény ismerteti a Kolon-tó jelenlegi állapotát és bemutatja a nagy kiterjedésű nádas-mocsár gazdag élővilágát. A tanösvény a sárga sáv jelzésű túraúton érhető el.
A Kolon-tónál működő Madárvárta a kiskunsági ornitológiai kutatások bázishelye. A területen programszerűen folyik a nádi énekesmadarak és vízimadarak vonulás-kutatása. Az Igazgatóság a Kiskunsági Madárvédelmi Egyesülettel közösen madármegfigyelő- és gyűrűző táborokat, valamint madármegfigyelő programokat szervez, melyekre előzetes időpont-egyeztetés alapján lehet jelentkezni.
A közeli Soltszentimre páratlan látványossága egy XIV. századi erődített templommaradvány, a Csonkatorony. A puszta közepén álló építmény mellett húzódó kanális, egykor a templomhoz tartozó vizesárok része lehetett. A sárga sáv jelzésű turistaút szintén érinti ezt a látványosságot is

Állomások:

  1. A tó feltöltődése
  2. A nádas
  3. Partmenti zonáció
  4. Vízi élőlények
  5. Madárvilág

Hossza: 3480 m

 

jelentkezés

 

Szólj hozzá

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.